More

  Sundance Film Festivalinde Büyük Jüri Ödülü Kazanan 10 Film

  Sundance Film Festivali 1981 yılında aktör Robert Redfort tarafından Hollywood film endüstrisi ve onun oskar temelli üretim tekeline alternatif getirme amacıyla kurulmuş bir bağımsız film festivalidir. Her yıl Amerika’nın Utah eyaletinde gerçekleşmektedir. 
   
  Bu listede yer alan filmler  festivalin kuruluşundan günümüze kadar itibaren grand jury prize yani büyük juri ödülü alan filmlerden oluşmaktadır. Sıralamayı belirlerken imdb puanlarına göre en yüksek puanlı  10 filmi tercih ettim. 

  1) WHIPLASH-2014 (IMDB 8,5) 

   
  Yönetmen: Damien Chazelle 

  Gelecek vaat eden genç bir davulcu, bir öğrencinin potansiyelini gerçekleştirmek için hiçbir şeyden vazgeçmeyen bir eğitmen tarafından büyüklük hayallerine rehberlik edildiği acımasız bir müzik konservatuarına kaydolur.

  2) ME AND EARL AND THE DYİNG GİRL-2015(IMDB 7,7) 
   
   

  Yönetmen: Alfonso Gomez-Rejon 

  Zamanının çoğunu meslektaşı Earl ile klasik film parodileri yaparak geçiren liseli Greg, kanser teşhisi konmuş bir sınıf arkadaşıyla arkadaş olduktan sonra bakış açısının sonsuza dek değiştiğini fark eder. 

  3) MINARI-2020 (IMDB 7,7) 

  Yönetmen: Lee Isaac Chung 

  Koreli bir aile 1980’lerde Arkansas’ta bir çiftlik kurar. 

  4) BLOOD SIMPLE-1985(IMDB 7,6) 

  Yönetmen: Joel Coen,Ethan Coen 

   
  Texas’ta küçük bir kasabanın sahibi, çalışanlarından birinin karısıyla ilişkisi olduğunu keşfeder. Onları öldürmek için bir komplo kurduktan sonra kaotik bir yanlış anlamalar, yalanlar ve yaramazlık zinciri ortaya çıkar. 

  5) FRUITVALE STATION-2013(IMDB 7,5) 
   

  Yönetmen: Ryan Coogler 
   
  2008’in son gününde arkadaşları, düşmanları, ailesi ve yabancılarla yolları kesişen 22 yaşındaki Bay Area sakini Oscar Grant III’ün hikayesi.
   

  6) YOU CAN COUNT ON ME-2000 (IMDB 7,5) 

  Yönetmen: Kenneth Lonergan 

   
  Bekar bir annenin hayatı, zorlukla karşılaştığı, nadiren görülen küçük erkek kardeşinin şehre dönmesinin ardından kargaşaya atılır. 

  7) AMERICAN SPLENDOR-2003 (IMDB 7,4) 
   

  Yönetmen: Shari Springer Berman,Robert Pulcini 

   
  Orijinal bir kurgu ve gerçek karışımı, çizgi roman kahramanı herkesin hayatını aydınlatıyor.
   
  8) WELCOME THE DOLLHOUSE-1996 (IMDB 7,4) 

  Yönetmen: Todd Solondz 

  Garip bir yedinci sınıf öğrencisi, dikkatsiz ebeveynler, züppe sınıf arkadaşları, akıllı bir ağabey, çekici bir küçük kız kardeş ve New Jersey banliyösündeki kendi güvensizlikleriyle başa çıkmak için mücadele eder. 

  9) BEASTS OF THE SOUTHERN WILD-2012 (IMDB 7,3) 

  Yönetmen: Benh Zeitlin 

  Hem ateşli babasının solmakta olan sağlığı hem de harap olmuş bayou topluluğunu sular altında bırakan ve antik yaban öküzlerini serbest bırakan eriyen buzullarla karşı karşıya kalan altı yaşındaki Hushpuppy, cesaret ve sevginin yollarını öğrenmelidir. 
   

  10) PRECIOUS-2009(IMDB 7,3) 

  Yönetmen: Lee Daniels 

  1987 dolaylarında New York City’deki Harlem’de, ikinci çocuğuna hamile olan aşırı kilolu, istismar edilmiş, okuma yazma bilmeyen bir genç, hayatının yeni bir yöne doğru ilerleyebilmesi umuduyla alternatif bir okula kaydolmaya davet edilir. 

  En Yeniler

  Sizin için seçtiklerimiz

  Yorum Yap

  Lütfen Yorumunuzu Yazınız
  Lütfen Adınızı Yazınız

  Trendler