More

  Reklam Üzerinden Satılan Kültür: Pizza Hut Sovyet Rusya’da

  Bir siyasal rejimin yok olması, yalnızca o siyasal rejimin yönetimden uzaklaşması ile mümkün değildir. Asıl yıkıcı olan siyasal kültürün ve kolektif hafızanın erozyona uğratılmasıdır.

  Başrolünde Sovyetler Birliği’nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov’un oynadığı Pizza Hut reklamı ise bu siyasal yıpratma stratejilerinin önemli bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

  (Reklam linki: https://www.youtube.com/watch?v=fgm14D1jHUw)

  Reklam filminde sunulan alt metinler ise oldukça yıkıcı niteliktedir. Pizza kültürü üzerinden bir yaşam biçimi ve özgürlük algısı oluşturulan çalışmada, bu değişim ve dönüşüm için minnettar kalınan kişi Gorbaçov olarak gösterilmektedir.

  Reklamda Sovyet Devrimi’nin sembol mekanı Kızıl Meydan’ın boş ve terk edilmiş biçimiyle gösterilmesi, Gorbaçov’un yanındaki kızıl ceketli kız ile birlikte Kızıl Meydan’a sırtını dönüp pizza dükkanına doğru ilerlemesi ise dikkat çekici bir detaydır.

  Pizzacıdaki kişilerin arasında kurduğu diyalogda ülkedeki yeni ekonomik modele olumlu vurgu yapılarak, iddia edilen başarının baş mimarı olarak Gorbaçov’un gösterilmesi, yeni ekonomik modele methiyeler dizmekle birlikte, yeni liderin siyasal imajını da yüceltmektedir.

  Filmin sonunda Kızıl Meydan önünde yalnız başına kalan ve etrafına şaşkın bakışlar atan siyah giyimli teyze ise bir anlamda Sovyet Rusya’nın, ekonomi politik yapısının ve ideolojisinin artık çöktüğünün mesajını içermektedir.

  En Yeniler

  Sizin için seçtiklerimiz

  Yorum Yap

  Lütfen Yorumunuzu Yazınız
  Lütfen Adınızı Yazınız

  Trendler