More

  Fotoğrafın Hikayesi: “Atina Okulu”

  İtalyan ressam Rafaello Sanzio tarafından 1509-1511 yıllarında yapıldığı düşünülen “Atina Okulu” adlı tablo, oldukça önemli bir mimari bakış açısıyla oluşturulmuş, entelektüel bir konseptin görselleşmiş bir temsili olarak bilinmektedir.

  Raffaello, ilk çağın anıtsal mimarisi içinde bir yanda idealist Platon’u öte yanda realist Aristo’yu resimlemiştir. Felsefi inançlarına göre Platon göğü, Aristo yeri gösterir. Ayrıca resimde Öklid’den, Diyojen’e kadar pek çok ilk çağ filozofu ve matematikçisi de yer almıştır.

  İtalyan ressam Rafaello Sanzio tarafından çizilen “Atina Okulu” adlı resim.

  Luitpold Dussler, kimlikleri kesin olarak belirlenebilenler ile birlikte bazılarını sayar: Platon, Aristoteles, Sokrates, Pisagor, Öklit, Ptolemaus, Zoroaster, Raffaello, Sodoma and Diyojen. Diğer kimlikleri “tahmin düzeyi yüksek veya düşük” olarak düzenler.

  Mekana yerleştirilen ana figürlerden olan Platon ve Aristo’nun etrafında bulunan diğer filozof ve bilim adamlarıyla kalabalık bir görünüm izlenmektedir.

  Platon figürü için uzun sakallarıyla Leonardo da Vinci, ön plandaki basamaklardan birinde kolunu mermer bir bloğa dayayarak oturmuş matematikçi Heraklitos için ise Michelangelo modellik yapmıştır. Raffaello’nun kendisi ise basamakların altında en sağda resmin dışına bakmaktadır.

  Günümüzde ise bu fresk Vatikan müzelerinin bir parçası olan Stanza della Segnatura’da bulunmaktadır.

  En Yeniler

  Sizin için seçtiklerimiz

  Yorum Yap

  Lütfen Yorumunuzu Yazınız
  Lütfen Adınızı Yazınız

  Trendler