More

  Ernest Hemingway’in Boksla Gönül Macerası

  Küba’nın 95 mil kuzeyinde ve Miami’ye arabayla 160 mil uzaklıktaki bu Florida tatil adasına bir ziyaret Ernest Hemingway Evi ve Müzesi’ni gezmeden tamamlanmış sayılmaz. Hemingway’in 1931’den 1939’a kadar sekiz yıl yaşadığı yer burasıydı ve en kalıcı eserlerinden bazılarını burada yazdı. 

  Uzun yıllar sonrasında yaşadığı rahatsızlıklar sebebiyle yazmaya devam edemedi depresyona girdi ve 1961 yılında 61 yaşındayken en sevdiği çift namlulu av tüfeği ile intihar etti. Tıpkı diğer aile üyeleri babası, erkek kardeşi, kız kardeşi ve torunu gibi. Hemingway edebiyat alanın da hem Nobel hem de Pulitzer ödüllerini kazandı ve eserleri günümüzde Amerikan edebiyatının başyapıtları arasında sayılıyor. 

  Hemingway romanları, şiirleri, kısa öyküleri, oyunları, gazete makaleleri ve kurgusal olmayan öyküleriyle tanınırken, boks tutkusu efsaneydi. Üniversiteye hiç gitmedi ve liseden hemen sonra bir gazete için çalışmaya başladı. Gençken atletizm ve futbol gibi sporlarla uğraştı ama boksa aşık oldu. Çocukken Hemingway, ağır siklet şampiyonu olan John L. Sullivan’ı taklit ettiği şekilde fotoğrafa poz verdi. 16 yaşında annesinin müzik odasını bir boks spor salonuna dönüştürdü ve boksa büyük bir ilgi duydu. 

  Hemingway, amatör olarak boks becerilerini geliştirdi ve 1935’te Bimini’yi ziyareti sırasında, onu üç turda yere serebilecek herkese 250 dolar teklif etti. Dört Biminili, meydan okumayı kabul etti ve mağlup oldular. Key West’teyken, Hemingway sık sık dövüşçüleri arka bahçesindeki ringde dövüşmeye davet ediyor ve hatta hakem bile oluyordu. “Fifty Grand”, “The Killers” ve “The Battler” adlı kısa öykülerinde boksu tema olarak kullandı ve “The Sun Also Rises” adlı romanındaki ana karakter Robert Cohn’un boks geçmişi vardı. 

  Hemingway kendini başarılı bir yarı profesyonel dövüşçü olarak tanımlamayı severdi ama gerçekte konuşmayı yumrukları yerine ağzına bıraktı. 1929’da Paris’te Hemingway, Kanadalı yazar Morley Callaghan’la maç yaptı ve yazar F. Scott Fitzgerald hakemdi. İkinci turda Fitzgerald süreyi bir dakikaya kadar uzattı ve Callaghan’ın rakip yazarlar olarak profesyonel kıskançlıktan kaynaklandığını iddia eden Hemingway’in sahaya çıkmasına izin verdi. 

  Ağır sıklet  Jack Dempsey, Hemingway tarafından dövüşmeye davet edildi, ancak Dempsey bu teklifi reddetti. Dempsey, “Boks yapabileceğini gerçekten düşünen Hemingway’in bir deli gibi köşeden çıkacağını hissettim” dedi. Onu durdurmak için ona çok zarar vermem gerekirdi. Bunu Hemingway’e yapmak istemedim. Bu yüzden onunla hiç tartışmadım. ” 

  Hemingway, boksör olma hayallerinde onu cesaretlendiren bir eğitmen olan George Brown’ı işe aldı. Yazar Stephen Gertz, “Gerçek şu ki, ringde ne yaptıklarına dair en ufak bir fikri bile olan biri, aptalca eğitimli boksörlerle gerçekten savaşmaya çalıştığı için kötü şöhretli Hemingway’i tanıyabilirdi.” dedi.         

  Hemingway’in boksla ilgisi üzerine ilginç bir hikaye, bir hakemin 1936’da Key West’teki görevi ile ilgiliydi. Kavga, Bahama Köyü’nde açık hava arenasında Alfred Colebrooks ve Joe Mills arasındaydı. Colebrooks’un köşesinde Battlin’in Geech adı verilen Kermit  Forbes vardı. Colebrooks, Mills tarafından tamamen geride kaldı ve Forbes, havluyu yalnızca Hemingway’in her seferinde geri atması için üç kez fırlattı. Colebrooks en az dört kez yere düşmüştü ama Hemingway onu sallamayı reddetti. Bıkkınlık içinde Forbes yüzüğe girdi ve Hemingway’e bir tokat attı ama ıskaladı. Forbes’u geri tutmak için en az dört polis çembere girdi. Dövüş, Hemingway iki raunttan sonra bir gece daha söyleyene kadar devam etti. 

  Forbes eve geldiğinde annesi ona Hemingway’in kim olduğunu söyledi. O gece Forbes, özür dilemek için Hemingway’in evine gitti. Böylelikle iyi birer arkadaş oldular. Forbes, James  Roberts ve diğer üç Afrikalı-Amerikalı, Hemingway’in boks grubunu oluşturdu. Hemingway, zırhlıları takmazken başlık takıyordu. Forbes ve Roberts, dövüşte 25 ila 30 dolar kazanan ve Hemingway ile tartışarak gelirlerini artıran yarı profesyoneldi. 

  Bir zamanlar Madison Square Garden’da dövüşlere katılan ve son birkaç yılında arkadaşlarını televizyonda boks izlemeye davet eden Hemingway, “Yazmam hiçbir şey, boks her şeyim,” demişti. 

  Key West’teki evinde, Forbes’a, dövüşçüyü en iyi ve sonraki yıllarında gösteren bir resimle birlikte “Papa için fikir tartışması ortağı (Hemingway’in takma adı)” olarak bir övgü var. Forbes, 2000 yılında 84 yaşında öldü. Haraç, bahçede bir dönüm noktası şeklindedir ve aynı zamanda 1935’te Bimini’de Hemingway’in tartışmasının bir resmini gösterir. Bir zamanlar malikanede bir demirbaş olan boks ringinden hiçbir iz yoktur.  

  *Yazının orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz https://www.philstar.com/sports/2019/02/19/1894907/ernest-hemingways-love-affair-boxing

  En Yeniler

  Sizin için seçtiklerimiz

  Yorum Yap

  Lütfen Yorumunuzu Yazınız
  Lütfen Adınızı Yazınız

  Trendler